Abstrakty 2013

Velice uvítáme, pokud si účastníci panelů připraví krátké vstupy k jednotlivým bodům abstraktů, dále vlastní náměty do diskuse, neboť abstrakty přinášejí pouze vybrané problémy, případně i krátké seznámení s metodami a výsledky vlastních výzkumů (1 – 2 snímky).

Funkční regionální taxonomie
Marián Halás, Pavel Klapka, Stanislav Kraft

V panelu se zaměříme na funkční regionálně taxonomické problémy, přístupy k jejich řešení a relevantnost získaných výsledků pro teorii i praxi členění území. Moderátoři nastíní následující diskusní náměty a otázky:

  1. Jaké jsou výhody a nevýhody jednodušších (např. založených na analýze grafů) a složitějších (např. založených na numerické taxonomii či na pravidlech) metod funkční regionální taxonomie?
  2. Jaké jsou výhody a nevýhody interakčních měr používaných ve složitějších metodách funkční regionální taxonomie?
  3. Jaké jsou odlišnosti a podobnosti dat o dojížďce a dopravních intenzitách z hlediska potřeb funkční regionální taxonomie?
  4. Jak uchopit problematiku vnitřní struktury funkčních regionů?
  5. Jaká je využitelnost a uplatnitelnost výsledků funkční regionální taxonomie České republiky pro teorie a především praxi?

Metody výzkumu historické krajiny
Jan Daniel, Jindřich Frajer, Peter Mackovčin

Studium krajiny a její historie je jako téma v současnosti silně rozvíjeno mnoha vědními obory (historická geografie, archeologie, krajinná ekologie, paleobotanika, kvartérní geologie atd.). Různorodost oborů, jež zkoumají historickou krajinu, se projevuje širokým výběrem metod a přístupů k jejímu studiu a logicky také odlišnou prezentací výsledků výzkumu. V panelu se zaměříme na následující problémové okruhy:

  1. Tradiční historické metody a využití moderních technologií při studiu historické krajiny: koexistence X komplementarita: Možnosti a limity využití tradičních historických metod a moderních technologií při výzkumu historické krajiny.
  2. Otázka měřítka při studiu historické krajiny: Problematika a specifika výzkumu historické krajiny na různých řádovostních úrovních.
  3. Interdisciplinarita výzkumu historické krajiny: Je jedna „multidisciplinární“ historická krajina nebo ve skutečnosti existuje několik paralelních „oborových“ historických krajin?
  4. Aplikace výsledků výzkumu historické krajiny na řešení současných problémů: Možnosti využití výsledků výzkumu historické krajiny pro tvorbu scénářů vývoje společnosti a krajiny a možnosti participace akademiků na tvorbě strategických dokumentů a politik národních, regionálních i místních.